Seminarski i Diplomski Rad

Staljingradska bitka 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 5 | Nivo: Prva kragujevačka gimnazija

Caricin, kasnije Staljingrad, smešten je u jugozapadnoj Rusiji. Osnovan je u XVI veku i od početka je bio važan strateški centar. Kroz njega su išli važni trgovački karavani ka zapadu, a bio je i centar plodnog Zavolvozja. Nestajaće u plamenu i biti ponovo gradjen nekoliko puta. Bio je i poprište nekoliko bitaka npr. izmedju seljaka i carske vojske, Crvenogardejaca i Belogardejaca 1918. godine. Caricin je 1925. godine preimenovan u Staljingrad, a kasnije 1961. u Volgograd. Staljingrad je takodje bio ključ za kontrolisanje bogatog Donskog basena, a i kroz njega je prolazila vodena arterija-Volga preko koje je tekla nafta.
Bitka za Staljingrad je bila zamišljena kao jedna etapa. Nemačka operacije –PLAVI- je imala za cilj zauzimanje Donskog basena, zapravo želela je da sto pre izbije na Volgu i Kavkaz i tako se dočepa izvorišta nafte. Nemci su računali i na nacionalne pokrete u Iranu i Iraku kao i uvlačenje Turske i Japana na stranu Nemaca u rat protiv Sovjetskog Saveza.
Hitler je naredio da se nemacka armijska grupa podeli na dva dela: Armijska grupa Jug (A) trebalo je da nastavi sa napredovanjem južno prema Kavkazu; Armijska grupa Jug (B) trebalo je da se kreće ka istoku prema Volgi i gradu Staljingradu.
Osvajanje Staljingrada je za Hitlera bilo važno iz više razloga. Pre svega, jer je to veliki industrijski grad, lociran na reci Volgi, izmedju Kaspijskog jezera i severne Rusije. Činjenica. da je grad nosio ime Hitlerovog arhi-neprijatelja, Josifa Staljina, učinila je osvajanje grada dobrim ideološkim i propagadnim potezom.
POČETAK BITKE
Početak *operacije plavi* planiran je za kraj maja 1942. godine. Ipak brojne nemačke jedinice koje je trebalo da učestvuju u akciji bile su zauzete opsedanjem Sevastopolja na Krimskom poluostrvu.
Operacija je konačno otpočela 28. juna 1942. godine, kada je Amijska grupa Jug započela svoj napad u južnoj Rusiji. Sovjetske snage su pružile slab otpor i počele da se povlače ka istoku. Nekoliko pokušaja da se formiraju odbrambene linije je propalo, kada su drugu nemačku jedinicu formirala dva velika dzepa i uništila ih-I severoistočno od Harkova, 2 juna, a II oko Milerova u oblasti Rostov, nedelju dana kasnije.
Početno napredovanje je bilo toliko uspešno da je do 3 jula VI armija zarobila preko 40.000 hiljada sovjetskih vojnika. Po Hitlerovom vidjenju sovjeti su već bili poraženi. Podelio je oružane snage na jugu Istočnog fronta. Po njegovom naredjenju grupa armija A pod komandom general-Feldmarsala Lista je trebalo da preko Rostova osvoji Kavkaz.
Do kraja jula Nemci su odbacili Sovjete preko reke Don. Postavili su odbrambene linije uz pomoć njihovih saveza-italijanskih, madjarskih i rumunskih armija. U julu su načinjeni planovi da se otpočne odbrana Staljingrada. Novoformirana 62. armija pod komandom Vasilija Ivanoviča Čujkova je imala zadatak da brani grad po svaku cenu.
BITKA UNUTAR GRADA

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!